Pomimo tego, że większość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo każdej podróży związane jest przede wszystkim z odpowiednią widocznością, to rzadko kiedy dbamy należycie o czystość szyb. Warto mieć na względzie, że w trudnych warunkach pogodowych widoczność jest jeszcze gorsza! Skupmy się tym samym na wycieraczkach samochodowych, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie dobrej przejrzystości szyb – przedniej i tylnej.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, że sprawne i dobrze pracujące (a także dobrze ustawione) wycieraczki dbają o przejrzystość szyby w każdych warunkach. W żaden sposób nie powinny również uszkadzać powierzchni szyby. Może się to jednak zdarzyć wtedy, gdy pióro wycieraczki ulegnie nadmiernemu zużyciu bądź pomiędzy wycieraczkę i szybę dostanie się zbyt wiele drobinek piasku.

Kiedy powinniśmy wymieniać wycieraczki?

Pomimo tego, że producenci wycieraczek niemal na każdym kroku podkreślają trwałość swoich wyrobów i deklarują ich wytrzymałość na poziomie kilkunastu tysięcy kilometrów, to rzeczywistość jest zgoła odmienna. Wiele zależy od naszego sposobu eksploatacji samochodu oraz częstotliwości używania wycieraczek, jak i warunków atmosferycznych. Eksperci od motoryzacji podkreślają jednak, że pióra wycieraczek powinniśmy wymieniać nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy.

Jak powinniśmy dbać o wycieraczki w samochodzie?

Wbrew pozorom wymiana wycieraczek w samochodzie nie jest specjalnie droga (zakup pióra wycieraczki to wydatek już w okolicach kilkunastu złotych), jak i specjalnie skomplikowana (do każdej wycieraczki dodawana jest obrazkowa instrukcja). Warto jednak uświadomić sobie, że to my sami mamy największy wpływ na szybkość zużycia się wycieraczek w naszym samochodzie. Przede wszystkim nigdy nie odrywajmy przymarzniętych wycieraczek od szyby – to właśnie tarcie delikatnej gumy po śniegu oraz lodzie może spowodować trwałe uszkodzenie danej wycieraczki i konieczność jej wymiany na nową. Nie warto również używać wycieraczek „na sucho”, gdyż wtedy również nie mają one zapewnionego odpowiedniego poślizgu. Aby zwiększyć trwałość wycieraczek warto zainwestować między innymi w dobrej jakości płyn do spryskiwaczy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKlucz do kół – jaki kupić?
Następny artykułCzujniki czy kamera cofania?

Interesuje się samochodami i ogólnie motoryzacja od niepamiętnych czasów. Na blogu publikuje głównie o autach.