Jazda samochodem pod wpływem alkoholu może stanowić wykrocznie lub przestępstwo. To zaś zależy od stężenia alkoholu w organizmie kierowcy podczas jazdy. Jakie są normy stężenia alkoholu podczas jazdy? Jakie kary grożą nietrzeźwym kierowcom? Kiedy należy zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Jazda po alkoholu – kiedy przestępstwo, a kiedy wykroczenie?

Jazda po alkoholu może być przestępstwem lub wykroczeniem. Zależy to od stanu upojenia kierowcy. – w zależności od stanu upojenia. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (tj. od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest to tzw. „stan po spożyciu alkoholu”.  Prowadzenie pojazdu mechanicznego traktowane jest wtedy wykroczenie, które karane jest:

  • grzywną od 50 zł do 5000 zł;
  • karą aresztu od 5 do 30 dni;
  • zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
  • 10 punktami karnymi.

Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości (jeżeli zawartość wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest przestępstwem, za które grozi:

  • grzywna zależna od dochodu;
  • ograniczenie wolności od miesiąca do 2 lat lub pozbawienie wolności do lat 2;
  • świadczenie pieniężne w kwocie od 5 000 zł do 60 000 zł;
  • odebranie prawa jazdy na okres od 3 lat do 15 lat,

W niektórych sytuacjach, kary mogą być jednak dużo surowsze. Przykładowo, gdy kierowca doprowadzi do wypadku, w którym inna osoba doznała uszczerbku na zdrowiu lub poniosła śmierć, sprawcy grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności. Sąd może orzec wówczas dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Również recydywiści (osoby już poprzednio skazane za jazdę pod wpływem alkoholu) mogą usłyszeć surowszy wyrok.

Odebranie prawa jazdy – kiedy należy zdawać ponownie egzamin?

Prawo polskie przewiduje odebranie prawa jazdy każdemu nietrzeźwemu kierowcy (niezależnie czy popełni przestępstwo czy wykroczenie). To, na jaki czas zostanie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, zależy od tego czy doszło do popełnienia wykroczenia czy przestępstwa. Jeżeli sąd orzeknie taki zakaz na okres dłuższy nic rok – wtedy, w celu odzyskania prawa jazdy, należy zdać ponownie egzamin teoretyczny oraz praktyczny.

Odebranie prawo jazdy – czy można tego uniknąć?

Istnieje jeden sposób na zachowanie prawo jazdy. Jest to możliwe w przypadku „warunkowego umorzenia postępowania”. W tej sytuacji sąd, pod pewnymi warunkami, może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres krótszy niż wskazany w kodeksach, a nawet odstąpić od orzekania takiego zakazu. Jest to również jedyny sposób na pozostanie w świetle prawa „osobą niekaraną” oraz złagodzenia pozostałych konsekwencji karnych grożących za jazdę pod wpływem alkoholu.

Jednak, nie w każdym przypadku taka „strategia procesowa” będzie możliwa. Dlatego, najlepiej zasięgnąć rady adwokata lub radcy prawnego, który doradzi nam jakie rozwiązanie procesowe w naszym wypadku będzie najkorzystniejsze. Zobacz więcej informacji na ten temat na stronie: https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]