Do czego służy regulator napięcia?

0
2320

W każdym samochodzie znajdziemy akumulator. Aby mógł on poprawnie spełniać swoją funkcję, konieczne jest jego ładowanie. Podstawowym elementem, służącym do tego celu jest regulator napięcia. Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem regulatora jest utrzymywanie napięcia na stałym poziomie (dopuszczalne są niewielkie wahania, które nie mogą jednak przekraczać 0,5V.) W przypadku samochodów osobowych, napięcie wytwarzane jest przez alternator.

Czy regulator napięcia działa poprawnie?

Sprawny, w pełni działający regulator napięcia jest niezbędny. W razie jakichkolwiek problemów z tym elementem układu służącego do ładowania akumulatora, może dojść do sytuacji, w której nie będziemy w stanie uruchomić silnika. Poniżej przytaczamy najważniejsze informacje na temat regulatora, jednak chcąc pogłębić swoją wiedzę z tego zakresu, warto odwiedzić stronę iParts.pl. Jest to nie tylko największy w Polsce internetowy sklep z częściami samochodowymi, ale również skarbnica wiedzy odnośnie tego, jak działają poszczególne elementy, składające się na samochód.

Jeżeli mamy wątpliwości co do działania regulatora napięcia, znajdującego się w naszym samochodzie, zawsze możemy sprawdzić, czy dobrze pełni on swoją funkcję. Do realizacji tego celu najlepiej użyć woltomierza albo miernika uniwersalnego. Chcąc sprawdzić, czy wszystko działa tak jak powinno, zacznijmy od upewnienia się, że od alternatora do regulatora dostarczany jest prąd. Następnym krokiem jest sprawdzenie, czy regulator dostarcza napięcie do dalszych części układu. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, musimy ustalić, w którym momencie się one pojawiają. Jeżeli mamy pewność, że alternator dostarcza prąd do regulatora napięcia, a mimo to, w dalszych częściach układu napięcie już nie występuje, to znaczy, że regulator jest uszkodzony. Jeśli zaś prąd nie jest dostarczany z alternatora do regulatora, to oznacza, że awarii uległ alternator.

Kiedy regulator napięcia ulegnie awarii

To niestety nie pozostaje nam nic innego, jak wymienić go na nowy. Wysokiej jakości, oryginalne regulatory, dedykowane różnorodnym markom i modelom samochodów, znajdziemy np. na iParts.pl. Kiedy zachodzi konieczność wymiany regulatora napięcia, wybierajmy produkty oryginalne. Choć tańsze zamienniki mogą kusić możliwością oszczędzenia, to jest ona złudna. Kiepskiej jakości elementy szybko przestają utrzymywać odpowiednie napięcie, co generuje konieczność ponownej wymiany regulatora. W ostatecznym rozrachunku, okazuje się, że wydamy więcej, niż na jednorazowe zastąpienie popsutego regulatora elementem dobrej jakości.

[Głosów:2    Średnia:3/5]