Prowadzenie pojazdów ciężarowych wymaga odpowiednich uprawnień, czyli prawa jazdy kategorii C lub C+E. Dzięki nim możesz rozpocząć pracę zawodowego kierowcy, która jest bardzo ciekawa, ale też wymagająca. Dowiedz się, jak wygląda proces uzyskania takich uprawnień oraz kto może się o nie ubiegać.

Profesja kierowcy zawodowego przewożącego ładunki po całej Europie i nie tylko jest popularna. Kandydatów kuszą przede wszystkim wysokie zarobki oraz możliwość odwiedzenia wielu ciekawych miejsc.

Kategorie C i C+E – co trzeba o nich wiedzieć?

Kategoria C umożliwia prowadzenie m.in. pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej ponad 3,5 t (z wyjątkiem autobusów) oraz zespołu składającego się z takiego samochodu i  przyczepy o masie do 750 kg. O takie prawo jazdy mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 21 lat.

Kategoria C+E uprawnia do prowadzenia przede wszystkim zespołu pojazdów składających się z samochodów ciężarowych oraz przyczep bez względu na ich ciężar. W tym przypadku obowiązuje taki sam limit wieku. Oznacza to, że jeśli chcesz przewozić ładunki w transporcie krajowym lub międzynarodowym, musisz mieć skończone 21 lat.

Ważne! Do kursu na prawo jazdy C oraz C+E mogą przystąpić osoby w wieku 18 lat, pod warunkiem wcześniejszego uzyskania świadectwa kwalifikacji wstępnej.

Kurs na kategorię C i C+E – od czego zacząć?

Musisz wiedzieć, że aby rozpocząć kurs na prawo jazdy C i C+E, musisz wcześniej uzyskać uprawnienia kategorii B. Dopiero wtedy możesz zapisać się na szkolenie. W pierwszej kolejności powinieneś uzyskać prawo jazdy C, aby przystąpić do kursu C+E.

Zanim wybierzesz szkołę jazdy, musisz założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Nie ma znaczenia, że otrzymałeś ten numer już wcześniej. Należy go wyrobić na nowo za każdym razem, gdy ubiegasz się o uprawnienia innej kategorii.

Przed rozpoczęciem kursu, musisz także uzyskać orzeczenie lekarskie i psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych. Dopiero wtedy z kompletem dokumentów możesz zgłosić się do wybranej szkoły.

Kurs na kategorię C oraz C+E składa się z 20 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin praktyki. Wiele szkół jazdy organizuje szkolenia równocześnie z obu tych uprawnień dla osób, którym zależy na czasie. Po ukończeniu kursu przystąpisz do egzaminu państwowego.

Jak przebiega egzamin na prawo jazdy kategorii C i C+E?

Pierwsza część, czyli teoretyczna, ma sprawdzić znajomość zasad ruchu drogowego oraz wiedzę specjalistyczną dotyczącą głównie budowy samochodu ciężarowego. Test to 32 pytania, za które można otrzymać 1, 2 lub 3 punkty. Do zaliczenia egzaminu teoretycznego niezbędne jest uzyskanie co najmniej 68 punktów.

Część teoretyczna rozpoczyna się na placu manewrowym, na którym trzeba wykonać kilka zadań, takich jak m.in.:

  • sprawdzenie stanu technicznego pojazdu,
  • przygotowanie do jazdy,
  • poruszanie się po łuku do przodu i tyłu.

Po ich zaliczeniu wraz z egzaminatorem wyjedziesz na ulicę. Podczas jazdy także będziesz musiał wykonywać określone zadania. Jeśli zrobisz to poprawnie, to otrzymasz pozytywny wynik. Informacja o zdanym egzaminie zostanie przesłana do właściwego Wydziału Komunikacji, a Twoim zadaniem będzie opłacenie wydania dokumentu oraz jego odebranie.

Czy prawo jazdy wystarczy, aby jeździć samochodem ciężarowym?

Jeśli planujesz pracę jako kierowca zawodowy, musisz uzyskać także świadectwo kwalifikacji zawodowej. Co ważne, taki kurs możesz zacząć nawet wtedy, gdy nie masz jeszcze prawa jazdy. Dokument uprawnia do przewozu rzeczy oraz osób. Szkolenia kwalifikacji wstępnej lub przyspieszonej zastąpiły kursy na przewóz rzeczy. Uzyskanie świadectwa musi być wpisane do prawa jazdy poprzez umieszczenie w nim kodu 95. Więcej informacji na temat tego oznaczenia znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/kod-95-prawo-jazdy.

Kurs kwalifikacji wstępnej jest przeznaczony dla osób w wieku 18-21 lat. Szkolenie obejmuje 260 godzin teorii oraz 20 praktyki. Wersja przyspieszona jest przeznaczona dla osób powyżej 21 r.ż. i trwa łącznie 140 godzin (130 to zajęcia teoretyczne, a 10 praktyczne).

Ważne! Kandydaci przystępujący do kursu muszą mieć wyrobiony Profil Kierowcy Zawodowego przyznawany na podstawie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego.

Oprócz kursu kwalifikacji wstępnej wyróżnia się także szkolenie wstępne uzupełniające oraz przyspieszone. Oba z nich są przeznaczone dla kierowców, którzy mają kwalifikację wstępną, ale chcą poszerzyć swoje kompetencje.

Po uzyskaniu świadectwa możesz pracować jako kierowca zawodowy. Jednak pamiętaj o tym, że to uprawnienie jest ważne wyłącznie przez 5 lat. Aby przedłużyć jego ważność, musisz ukończyć okresowe szkolenie dla kierowców zawodowych. Są one organizowane przez ośrodki szkoleniowe uwzględnione w rejestrze poszczególnych Urzędów Wojewódzkich. Wcześniej trzeba także uzyskać zaświadczenie lekarskie i psychologiczne.

Jeśli chcesz pracować jako kierowca zawodowy i planujesz zakup ciężarówki, to pamiętaj także o tym, aby wykupić ubezpieczenie OC. Jest to obowiązkowa polisa, a jej brak w przypadku tego rodzaju pojazdu może wiązać się z karą wynoszącą nawet 12 730 zł (do 30 czerwca 2024 r.). Jeśli chcesz uniknąć finansowych konsekwencji, znajdź ubezpieczenie OC, korzystając z kalkulatora dostępnego pod adresem: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc. Dzięki niemu szybko i bez wychodzenia z domu zapoznasz się z propozycjami różnych towarzystw.

[Głosów:0    Średnia:0/5]