Producenci samochodów coraz wyraźniej odchodzą od wykorzystywania kół zapasowych na rzecz zestawów naprawczych. Z jednej strony jest to ułatwienie dla użytkownika w przypadku niewielkich uszkodzeń opony i oszczędność miejsca w bagażniku, z drugiej zaś może się to wiązać z całkowitym unieruchomieniem pojazdu w przypadku większego rozcięcia opony. Warto zwrócić uwagę na to, że w sklepach znajdziemy obok ręcznych kluczy również elektryczne i pneumatyczne klucze do kół. Który z nich jest jednak najbardziej przydatny?

Klucz ręcznych

O ręcznym kluczu do kół nie można napisać zbyt wiele – w większości przypadków klucz dostarczany przez producenta pojazdu będzie wystarczający do odkręcania i przykręcenia śrub, a tym samym pozwoli na wymianę całego koło niemalże w każdych warunkach. Jeżeli jednak nie chcemy się męczyć z odkręcaniem lub nasze wątpliwości budzi jakość dołączonego klucza, można z powodzeniem zainwestować w klucz teleskopowy czy nawet w zwykłe nasadki na ½ cala wraz z odpowiednim uchwytem oraz przedłużką.

Klucz elektryczny

Drugim rodzajem klucza jest elektryczny klucz pneumatyczny występujący na rynku w trzech odmiennych wersjach – zarówno na zasilanie akumulatorowe, 12V, jak i 230V. Wbrew pozorom tego typu klucze mogą dysponować momentem dokręcania/odkręcania nawet w okolicach 300N, co z powodzeniem powinno wystarczyć nie tylko do pracy przy kołach, ale również przy innych, opornych miejscach. Podstawowy klucz elektryczny na 230V to wydatek w okolicach 150,-zł.

Klucz pneumatyczny

Ostatnim z kluczy do kół jest klucz pneumatyczny, który co prawda dysponuje największym momentem obrotowym w porównaniu do klucz ręcznego czy elektrycznego, to jednak do jego użycia konieczne jest posiadanie odpowiednio wydajnego kompresora. Warto mieć jednak na względzie, że kompresor jest jednym z najbardziej przydatnych narzędzi w domowym warsztacie, gdyż może nam pomóc również w pracach związanych chociażby z lakiernictwem.

Podsumowując, każdy z powyższych typów kluczy do kół ma swoje wady oraz zalety. Przed zakupem warto rozważyć wszystkie możliwości i nasze potrzeby.

[Głosów:1    Średnia:5/5]