Jeszcze kilkanaście lat temu czujniki parkowania i kamery cofania występowały wyłącznie w samochodach najwyższej klasy. Dzisiaj nie dziwi już nikogo mały samochód miejski wyposażony nie tylko w czujniki parkowania z przodu i z tyłu, ale również w kamerę cofania. Nie oznacza to jednak automatycznie, że współcześnie znacznie gorzej panujemy nad samochodem – jeżeli możemy ułatwić sobie życie, to dlaczego tego nie zrobić? W co warto wyposażyć nasz samochód – w kamerę czy w czujniki parkowania?

Doposażenie samochodu

Nawet jeżeli nasz samochód wyjechał z salonu sprzedaży bez zamontowanych czujników parkowania lub kamery cofania to z powodzeniem możemy go w tego typu akcesoria wyposażyć. O ile w przypadku czujników parkowania musimy liczyć się z wydatkiem w okolicach od 100 do nawet 500 złotych (plus ewentualnie koszty montażu), tak w przypadku kamery cofania to wydatek w okolicach 200 złotych (plus montaż i koszt ewentualnego wyświetlacza).

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i doświadczenia!

Zanim przystąpimy do rozważań na temat wyższości jednego rozwiązania nad drugim trzeba zaznaczyć, że żaden z powyższych systemów nie zaparkuje za kierowcę. Nic nie zastąpi odpowiedniego wyczucia samochodu oraz doświadczenia za kierownicą. Może się również zdarzyć, że czujniki lub kamera będą przekłamywały odległość i tylko od naszego rozsądku zależy uniknięcie ewentualnej stłuczki parkingowej.

Czujniki czy kamera cofania?

Wbrew pozorom nie można w jednoznaczny sposób ocenić, które rozwiązanie jest lepsze. Co prawda może wydawać się, że kamera cofania jest pewniejsza bo odwzorowuje dokładnie sytuację za samochodem, jednak najczęściej nie obejmuje ona swoim zasięgiem narożników pojazdu. To jednak właśnie nimi najłatwiej zahaczyć o inny samochód, słupek lub murek! Ekran kamery cofania może również skutecznie rozpraszać od innych elementów samochodu i niczym niezwykłym nie jest wtedy zahaczenie przednią częścią samochodu.
Dobre czujniki parkowania sprawdzą się nie tylko w dzień, ale również w nocy i z tego względu może wydawać się to lepszym rozwiązaniem. Montaż czujników wymaga jednak nie tylko ciągnięcia odpowiedniej instalacji, ale również wiercenia otworów w zderzaku.

Podsumowując, nie można jednoznacznie wskazać wyższości jednego rozwiązania nad drugim. Jedno jest jednak pewne: oba systemy są w stanie pomóc nam przy parkowaniu!

[Głosów:1    Średnia:5/5]