Samochody na gaz powinny być teoretycznie bardziej ekonomiczne. Czy rzeczywiście tak jest? Kalkulacja kosztów szybko rozwiewa nasze wątpliwości, czy warto inwestować w jakąś instalację gazową. Już nawet przy średnim rocznym przebiegu wynoszącym 15 tys. km jej koszt zwróci się po około 11 miesiącach. Tak więc każdy kolejny miesiąc eksploatacji można spokojnie zapisać po stronie zysków. Tak wynika z wielu wyliczeń dotyczących Volvo S80 i drogiej (3200 zł) instalacji gazowej. A jeśli masz auto z mniejszym silnikiem, to przecież zdecydujesz się na tańszą instalację, a rocznie na przykład pokonujesz 20-30 tys. km, specjalna przeróbka na gaz tym bardziej Ci się opłaci.

spalanie gazuZ danych instytucjonalnych Polskiej Izby Paliw Płynnych wynika, że w pierwszym tygodniu czerwca 20 roku17 średnia cena detaliczna 1 litra benzyny LOB95 wynosiła równo 5,33 zł. Dla porównania, 1 litr LPG płacono średnio 2,42 zł. Z tego wynika, że koszt przejechania około 100 km przeciętnym autem zużywającym średnio 7-8 l benzyny na 100 km (bez uwzględniania kosztów serwisu oraz utraty wartości, czyli amortyzacji auta) wynosił jakieś 42 zł. Zakładając więc typowy dla standardowych instalacji gazowych 15-procentowy wzrost zużycia normalnego paliwa, po specjalnej przeróbce na LPG taki sam dystans pokonać można już za jedyne 22,26 zł! Teoretycznie więc wydatki związane z eksploatacją jakiegoś pojazdu powinny spaść niemal o połowę. Jednakże auto wyposażone w instalację gazową wymaga niestety wzmożonej obsługi serwisowej. Częściej trzeba w nim wymieniać elementy układu zapłonowego oraz bardziej dbać o stan układu chłodzenia, wyższe są także koszty corocznych badań technicznych.

Zanim więc na spokojnie zdecydujesz się na montaż instalacji gazowej, upewnij się, czy Twoje auto w ogóle będzie tolerować gaz. Często przeróbki w silnikach z bezpośrednim wtryskiem benzyny (a takich aut obecnie przybyło) wciąż sprawiają specjalistom problemy. Spalanie gazu jest zazwyczaj dużo niższe niż zwykłej beznyny. Właśnie z tego powodu często spora ilość osób decyduje się na zamontowanie instalacji gazowej. Jednak zanim i Ty się na to zdecydujesz przemyśl kilka istotnych spraw. Teoretycznie już nawet przy średnim rocznym przebiegu wynoszącym 15 tys. km jej koszt zwróci się po około 11 miesiącach. Tak więc każdy kolejny miesiąc eksploatacji można spokojnie zapisać po stronie zysków. Czasami więc warto zaryzykować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]