Klimatyzacja samochodowa to w wielu sytuacjach ratunek. W okresie wysokich temperatur, podróż na długi dystans potrafi być naprawdę uciążliwa. Również wejście do nagrzanego od słońca samochodu nie należy do najprzyjemniejszych. W tych i innych sytuacjach – klimatyzacja samochodowa znacząco poprawia komfort przebywania wewnątrz pojazdu oraz pozytywnie oddziałuje na nasze samopoczucie. Niestety, ale wewnątrz systemu klimatyzacji może dojść do rozwoju szkodliwych dla naszego zdrowia drobnoustrojów. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – jakie szkodniki mogą kryć się w zakamarkach klimatyzacji oraz w jaki sposób walczyć z ich obecnością.

Bakterie, wirusy, grzyby, pleśń – i inne drobnoustroje wewnątrz układu klimatyzacji

Każdy właściciel samochodu osobowego z układem klimatyzacji musi od czasu do czasu poddawać go regularnym kontrolom. W ich trakcie sprawdza się różne parametry układu klimatyzacji – takie jak szczelność poszczególnych systemów, ilość obecnego wewnątrz czynnika chłodniczego oraz obecność zanieczyszczeń. Najczęściej, robimy to w obawie przed wystąpieniem uszkodzeń mechanicznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wydajność całego układu.

Tymczasem, równie niebezpieczne – a pod pewnymi względami nawet bardziej szkodliwe – są innego rodzaju problemy. Chodzi przede wszystkim o rozwijające się wewnątrz układu drobnoustroje, które wraz ze strumieniem powietrza są transportowane do całej kabiny. Stamtąd dostają się do naszych płuc, gdzie mogą wyrządzić naprawdę wiele szkód.

Dlatego, istotne jest, aby przeprowadzać regularnie procedurę odgrzybiania układu klimatyzacji. Jak często? Specjaliści wskazują, że najlepszym rozwiązaniem jest czynić to dokładnie co 12 miesięcy. Szczególnie dobrym okresem jest początek wiosny. Wtedy to układ klimatyzacji jest ponownie uruchamiany po zimowej przerwie.

Niestety, ale to właśnie w trakcie zimy, gdy układ klimatyzacji nie pracuje, mogą rozwinąć się w nim bakterie i inne drobnoustroje. Również inne, dłuższe przerwy od używania klimatyzacji sprzyjają rozprzestrzenianiu się niepożądanych zarazków.

Jak przeciwdziałać i walczyć z zagrzybionym układem klimatyzacji?

Podstawowym sposobem, by przeciwdziałać rozwijaniu się drobnoustrojów jest po prostu – regularne używanie klimatyzacji. Także zimą, gdy może ona służyć nie tyle do schładzania powietrza, co po prostu wentylowania kabiny.

Jeśli z układu klimatyzacji wydobywają się nieprzyjemne zapachy lub wilgoć – może to być sygnał, że pora przeprowadzić serwisowanie układu. Jego odgrzybianie niemal zawsze łączy się z wymianą filtra na nowy. To właśnie filtr kabinowy jest miejscem, gdzie najczęściej rozwijają się drobnoustroje.

Odgrzybianie może być przeprowadzone na kilka różnych sposobów. Przede wszystkim – metodą ultradźwiękową, w trakcie której rozpylany jest specjalny środek. Krążąc w układzie klimatyzacji, dezynfekuje jego powierzchnię. W podobny sposób stosuje się środki usuwające nieprzyjemny odór. W różnego typu chemię dla systemów klimatyzacji zaopatrzysz się na climapartner.pl.

Drugą popularną metodą jest ozonowanie układu klimatyzacji, w trakcie którego nie wykorzystuje się środków chemicznych. Specjalne urządzenia wprowadzają ozon do wnętrza, który dzięki swoim właściwościom aseptycznym oczyszcza cały układ.

Mniej popularnym i skutecznym sposobem jest zastosowanie specjalnej pianki dezynfekującej w formie aerozolu. Rozwiązanie to jest tanie – co stanowi jego główną zaletę. Do wad należy natomiast trudność w dokładnym oczyszczeniu całego układu oraz brak pewności, czy aerozol dotarł do wszystkich elementów potencjalnie zanieczyszczonych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]