Każdy z nas chciałby, aby jego samochód przez cały okres eksploatacji wyglądał dokładnie tak samo, jak zaraz po wyjeździe z salonu sprzedaży. Niestety liczne uszkodzenia powłoki lakierniczej spowodowane kamieniami, obtarciami parkingowymi czy obiciami nie wpływają pozytywnie na wygląd. Profesjonalne naprawienie każdego elementu blacharskiego to wydatek przynajmniej kilkuset złotych! Wbrew pozorom pewne rodzaje uszkodzeń lakierniczych jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie znacznie niższym kosztem!

Na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że do jakichkolwiek poprawek lakierniczych powinniśmy podchodzić rozważnie i z głową. Nieodpowiednio zastosowane materiały lakiernicze mogą spowodować, że uszkodzenie stanie się jeszcze bardziej widoczne bądź nawet spowodować uszkodzenie innych elementów. Warto jednocześnie pamiętać, że samodzielnie wykonane naprawy w większości przypadków nie dadzą takich samych efektów jak profesjonalne lakierowanie – będą one jednak znacznie tańsze!

Co jest potrzebne do naprawy?

Na aukcjach internetowych oraz w sklepach motoryzacyjnych znajdziemy specjalne zestawy do napraw lakierniczych. W ich skład wchodzi lakier bezbarwny w sprayu, lakier bazowy w sprayu (kolor naszego samochodu) oraz najczęściej również preparat zabezpieczający przed rdzą – np. Cortanin lub Brunox. Jeżeli nasze uszkodzenia są jedynie punktowe to warto pomyśleć o zakupie mniejszego zestawu składającego się z lakieru zaprawkowego zamiast dużego sprayu.

Przystępujemy do naprawy

W pierwszej kolejności miejsce naprawy należy dokładnie oczyścić, oszlifować (jeżeli uszkodzenia są duże lub spowodowane rdzą) i odtłuścić. Jeżeli powierzchnia pokryta jest rdzą to należy ją dokładnie zamalować specyfikiem wiążącym rdzę zgodnie z procesem technologicznym podanym w instrukcji. Nakładając lakier w sprayu pamiętajmy o trzymaniu go zawsze w poziomie do malowanej powierzchni oraz odstępie w okolicach 20-30 cm od powierzchni. Kładziemy najpierw oczywiście kolor bazowy, a następnie pokrywamy do lakierem bezbarwnym obejmując odrobinę szerszy obszar (odpowiednio przesuwamy maskowanie innych elementów).

Podsumowując, samodzielne naprawy lakiernicze są całkowicie możliwe i stanowią okazję do przywrócenia blasku naszemu lakierowi – jednocześnie jest to możliwość zaoszczędzenia na usługach profesjonalisty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]