Pomimo tego, że klimatyzacja jest wciąż dodatkiem, za który musimy dodatkowo zapłacić kupując nowy samochód, to w większości przypadków decyduje się na to. Sprawna klimatyzacja nie tylko ochładza powietrze w upalne lato poprawiając komfort podróży, ale również pomaga w okresie jesienno-zimowym. To właśnie dzięki uruchomionej klimatyzacji szybko możemy osuszyć zaparowane szyby. Jak jednak sprawdzić czy nasza klimatyzacja chodzi wystarczająco dobrze?

Teoria – działanie klimatyzacji

Wbrew pozorom układ klimatyzacji składa się jedynie z kilku elementów. Całość napędzana jest sprężarką klimatyzacji odpowiadającą za obieg czynnika chłodzącego w układzie. Sam czynnik w skraplaczu przechodzi ze stanu gazowego w ciekły, zaś następnie w zaworze rozprężny ponownie zmienia swój stan skupienia na gazowy. To właśnie podstawowe prawa fizyki, jak spadek temperatury przy rozprężaniu, powodują, że możemy cieszyć się działaniem klimatyzacji. Jednocześnie w układ wpięty jest osuszacz, który eliminuje wilgoć.

Co się może popsuć?

Układ klimatyzacji może ulec wielu różnorodnym usterkom:

– nieszczelność układu – najczęściej spowodowana mechanicznym uszkodzeniem chłodnicy klimatyzacji (skraplacza),
– uszkodzony wentylator skraplacza – czynnik w układzie nie ma przez to odpowiedniego ciśnienia związanego ze swoją temperaturą roboczą, może to prowadzić do całkowitego uszkodzenia sprężarki klimatyzacji,
– zbyt mała ilość czynnika chłodzącego – pomimo tego, że układ klimatyzacji jest układem zamkniętym, to nie jest to nigdy układ w pełni szczelny (pomijając uszkodzenia mechaniczne). Należy tym samym regularnie uzupełniać ilość czynnika chłodzącego w układzie, aby klimatyzacja miała odpowiednią wydajność,
– uszkodzona sprężarka – uszkodzenie sprężarki najczęściej spowodowane jest innymi niedomaganiami układu klimatyzacji, jak chociażby nieszczelność układu i praca bez wystarczającej ilości czynnika chłodzącego i oleju.

Dbajmy o klimatyzację!

Podsumowując, dbajmy o nasz układ klimatyzacji, a unikniemy kosztownych w naprawie usterek. Klimatyzacji należy używać przez cały rok, a nie tylko w okresie letni. Jeżeli jednak zauważamy, że klimatyzacja nie chłodzi tak wydajnie jak wcześniej bądź wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach, to warto jak najszybciej odwiedzić serwis zajmujący się klimatyzacją.

[Głosów:1    Średnia:5/5]