Podstawową funkcją każdego rozrusznika jest rozruch silnika. Kiedy nie działa on prawidłowo, silnik nie też nie może poprawnie funkcjonować. Wtedy mamy kilka możliwości. Jedną z coraz popularniejszych opcji jest poddanie go regeneracji. Sprawdź, jak działa regeneracja rozrusznika i jak uniknąć oszustów.
Awaria rozrusznika — i co dalej?
Aby silnik mógł uruchomić się prawidłowo, wał korbowy musi nabrać odpowiednią prędkość, co umożliwi mu właśnie rozrusznik. Kiedy działa on prawidłowo silnik uruchomi się i zacznie pracować samodzielnie. Jednym z charakterystycznych symptomów awarii rozrusznika jest wydawanie przez auto dźwięków przypominających „klepanie”, kiedy chcemy go uruchomić. Wtedy najlepiej udać się do mechanika, który potwierdzi naszą obawę. Zazwyczaj jego pierwszą propozycją będzie wymiana rozrusznika. Takie rozwiązanie jednak jest drogie i co ciekawe, często zbyteczne. Lepszym sposobem jest tzw. regeneracja rozrusznika. Dziś dokonuje jej coraz więcej firm, a ofertę jednej z nich można znaleźć na stronie internetowej https://www.autostarter.pl/produkty/rozruszniki. Przy czym warto podkreślić, że daje ona kilkuletnią gwarancję na regenerowany rozrusznik, czego niestety nie oferują wszystkie firmy.
Regeneracja rozrusznika — na czym polega?
Na początku należy podkreślić, że zaleca się, aby regeneracja była dokonywana jedynie w kontekście oryginalnych rozruszników. Wynika to z faktu, że zamienniki mogą mieć znacznie niższą jakość już na samym początku użytkowania i regeneracja może nie przynieść satysfakcjonujących rezultatów.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, jak wygląda cały proces odradzania rozrusznika. Otóż doświadczeni fachowcy demontują go, aby mieć wgląd do wszystkich części. Dopiero wtedy można dokładnie zbadać, które podzespoły uległy zużyciu i w jakim stopniu. Najczęściej wymianie podlegają następujące elementy:
- szczotki,
- tuleje,
- łożyska,
- bendiks,
- elektromagnes,
- styki elektromagnesu.
Sama obudowa powinna zostać też odtłuszczona oraz wyczyszczona w piaskarce. Dopiero po wykonaniu tych kroków dochodzi do złożenia rozrusznika oraz zabezpieczenia go specjalną warstwą, przeciwdziałającą korozji.
Korzyści z regeneracji rozrusznika
Po pierwsze wysoka cena nowego rozrusznika nie zawsze idzie w parze z jego jakością. Wszystko przez to, że na rynku mamy bardzo wiele chińskich zamienników o niskiej jakości. W przypadku regenerowanego rozrusznika zyskujemy pewność, że wszystkie materiały i podzespoły są trwalsze i wydajniejsze. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż wszystkie podzespoły wchodzące w skład rozrusznika zostają wymienione na nowe i to oryginalne.
Jak nie dać się oszukać?
Najważniejsze jest to, aby zaufać firmie, która dokonuje regeneracji, a nie naprawy rozrusznika, W końcu to dwie odrębne usługi. Przy regeneracji należy zwracać szczególną uwagę na to, aby wymienione części były nowe oraz najwyższej jakości. Wskazówką na to, że firma ma zaniżone standardy i powinniśmy jej unikać, jest brak gwarancji na regenerowany rozrusznik.
Poza tym warto dowiedzieć się, jak będzie wyglądać cały proces, jeśli fachowiec dokonuje jedynie wypiaskowania oraz pomalowania rozrusznika, to należy zrezygnować z jego usług.