W Polsce, w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej czy też Europy Południowej, przywiązujemy niezwykłą wagę do wyglądu naszego pojazdu – niezależnie od tego czy poruszamy się starym Polonezem, czy najnowszym modelem Fiata, każda rysa powstała na samochodzie jest niezwykle bolesna dla właściciela. Rzadko kiedy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że samodzielnie możemy poprawić powstałe rysy oraz usunąć inne niedoskonałości powłoki lakierniczej – wystarczy do tego odpowiedni zestaw zaprawkowy.

Odrobina lakierniczej teorii

Aby zrozumieć mechanizm naprawiania rys powstałych na samochodzie, warto mieć świadomość, że powłoka lakiernicza na samochodzie składa się z trzech warstw – jest to antykorozyjny i wiążący podkład, następnie lakier bazowy (kolor samochodu), a na wierzchu znajduje się lakier bezbarwny, który to w pierwszej kolejności narażony jest na powstawanie rys. Możemy wyróżnić rysy płytkie, głębokie i najgłębsze w zależności od tego, do której warstwy one sięgają.

Jeżeli rysa obejmuje jedynie warstwę z lakierem bezbarwnym to do jej usunięcia w zupełności wystarczy nam odpowiednia pasta polerska. Jeżeli jednak rysy są głębsze i przechodzą nie tylko przez lakier bezbarwny, ale i bazowy – widać w rysie warstwę białego podkładu bądź sięgają gołej blachy, to konieczna jest jak najszybsza wizyta u blacharza bądź samodzielne uzupełnienie ubytków właśnie przy pomocy lakieru zaprawkowego. W przeciwnym razie może pojawić się chociażby rdza w miejscu uszkodzenia (zwłaszcza wtedy, gdy rysa sięga gołej blachy).

Robimy zaprawki

Samodzielne uzupełnienie ubytków powinno polegać na zastosowaniu odpowiedniego zestawu zaprawkowego, który możemy kupić zarówno na aukcjach internetowych, jak i w okolicznej lakierni – należy pamiętać o konieczności dobrania koloru lakieru zaprawkowego do koloru naszego samochodu. Najczęściej wystarczy do tego podanie jedynie numeru VIN pojazdu, w którym to numerze zakodowany jest kolor lakieru. Lakier zaprawkowy jest najczęściej sprzedawany w buteleczce z pędzelkiem lub w formie sztyftu, który to należy nanieść na oczyszczony i odtłuszczony ubytek (rysę). Następnie na uszkodzone miejsce nakłada się lakier bezbarwny (wchodzący w skład zestawu zaprawkowego).

[Głosów:1    Średnia:5/5]