Ekologia w samochodzie

0
1380

Zanieczyszczenie środowiska naturalnego człowieka jest obecnie jednym z największych problemów większości krajów świata. W polskich miastach, nie tylko tych największych, okresowo występuje zjawisko smogu. Jego główną przyczyną jest przedostawanie się do atmosfery szkodliwych substancji ze spalin samochodowych. Szczególnie toksyczny jest dwutlenek azotu. Podrażnia on układ oddechowy, zmniejsza odporność organizmu na infekcje i może być przyczyną wielu groźnych chorób. Przed wdychaniem go przez ludzi nie chronią nawet maski antysmogowe.

Jednym ze sposobów ograniczenia ilości spalin w powietrzu mogłoby być zmniejszenie ruchu samochodowego. Jednak jest to mało realne ze względu na coraz bardziej rozwijający się przemysł i handel, co wymaga przewozu surowców i produktów w znacznym zakresie.

Dlatego lepszym rozwiązaniem są działania mające na celu redukcję tlenku azotu w spalinach samochodowych. Służy do tego płyn AdBlue. Jest to 32,5 procentowy roztwór mocznika w wodzie demineralizowanej. Stosuje się go w systemie Selektywnej Redukcji Katalitycznej. Ne jest on paliwem, ani dodatkiem do paliwa, dlatego wlewany jest do specjalnego zbiornika w samochodzie. Może to być bezpośrednie tankowanie AdBlue z dystrybutora, lub do kanistra. Dystrybutory AdBlue znajdują się w większości stacji paliw w Polsce. Płyn AdBlue jest niepalny, nietoksyczny i bezpieczny w użyciu. AdBlue dystrybutor działa tak jak dystrybutory paliwa. Powszechna dostępność sprawia, że nie ma żadnych problemów z tankowaniem.

Stosowanie tego płynu przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim zmniejsza nawet do 5 procent zużycie paliwa, co obniży koszty transportu. Poprzez spełnienie norm regulujących emisję szkodliwych substancji do środowiska, w całej UE można korzystać ze zniżki w opłatach drogowych. Okazało się też, że zmniejsza się poziom awaryjności pojazdów, co zwiększa ich wartość przy ewentualnej sprzedaży. Jednak najważniejsze jest to, że stałe używanie AdBlue przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]