Zima to czas, który może mieć duży wpływ na stan techniczny samochodu. Przyczyniają się do tego niskie temperatury, solna breja oraz zła jakość nawierzchni. Z tego względu należy pamiętać o dokładnych oględzinach pojazdu po zimie i usunięciu ewentualnych usterek.

Co należy sprawdzić w samochodzie po sezonie zimowym?

Co prawda można samodzielnie dokonać kompleksowego przeglądu samochodu, jednak polecamy udać się do serwisu, aby mieć pewność, że kontrola będzie profesjonalna i nic nie zostanie przeoczone. „W pierwszej kolejności należy skrupulatnie oczyścić auto i sprawdzić kondycję lakieru, dzięki temu już na pierwszy rzut oka dostrzec można np. odpryski lub zadrapania.” – radzi fachowiec reprezentujący internetowy sklep iParts.pl. Jakie jeszcze elementy należy skontrolować?

  • Podwozie – na szczególną uwagę po zimie zasługuj: zawieszenie, przewody hamulcowe i układ wydechowy.
  • Hamulce – najzimniejsza pora roku powodować może szybsze zużywanie się tarcz i klocków hamulcowych.
  • Wycieraczki – uszkodzone wycieraczki nie poradzą sobie z nadmiarem wody, będą pozostawiać smugi, skrzypieć i niewystarczająco przylegać do szyby.
  • Układ kierowniczy – należy skontrolować końcówki drążków, osłony gumowych przekładni kierowniczych oraz luzy na przekładni kierowniczej.
  • Olej – na wiosnę zalecana jest wymiana oleju, dzięki temu usunięty zostaje zanieczyszczony olej, który został mocno wyeksploatowany, pracując w niskich temperaturach.
  • Filtry oraz klimatyzacja – po zimie konieczne może być przeczyszczenie układu klimatyzacji oraz wymiana filtru kabinowego lub filtru powietrza.
  • Płyny – istotnym aspektem przeglądu samochodu po zimie jest kontrola stanu oraz ewentualne uzupełnienie płynów eksploatacyjnych (płyn hamulcowy, chłodniczy, układu kierowniczego i do spryskiwaczy).
  • Wnętrze – kontrolę pojazdu można zakończyć oczyszczeniem wnętrza. Chodzi tutaj o takie drobne czynności, jak np. dokładne umycie i wysuszenie dywaników, dzięki któremu pozbędziemy się wody, która została naniesiona do auta w zimie. W ten sposób można zapobiec gniciu pojazdu i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

Stan auta po zimie a bezpieczeństwo

Podczas sezonu zimowego niektóre części samochodowe mogą zostać uszkodzone. Ma to istotny wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Ażeby cieszyć się bezpieczeństwem na drodze, nie można zapominać również o przeglądzie ogumienia, kontroli zbieżności kół oraz wymianie opon z zimowych na letnie. Warto również poddać kontroli wszelkie podzespoły, o których wiemy, że są już dosyć mocno zużyte, gdyż zima jest dla nich szczególnie niebezpieczna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]