Każdy, kto prowadzi swoją firmę, doskonale wie, że musi zadbać o wiele elementów. Jednym z nich jest samochód dostawczy, o ile prowadzimy działalność, która wymaga takiego pojazdu. To właśnie takim samochodem dostarcza się towar, rozwozi przesyłki czy pozwala przemieszczać się ekipom remontowym, które składają się nie tylko z ludzi, ale również z niezbędnych maszyn i sprzętów.
Czym są auta dostawcze?
Auta dostawcze są zatem odmianą standardowych osobówek, często nazywane także lekkim typem ciężarówek. Transportują o wiele mniejsze i lżejsze aniżeli pojazdy ciężarowe ładunki. Do ich prowadzenia wymagane jest stosowne prawo jazdy, a mianowicie prawo jazdy kategorii B. Samochody dostawcze mogą się różnić typem nadwozia, dlatego warto się zastanowić przed zakupem czy lepsze będzie dla nas nadwozie skrzyniowe, czy może jednak furgonowe.
Jakie są cechy charakterystyczne aut dostawczych?
Przede wszystkim auta dostawcze mogą mieć masę nie większą niż 3,5 tony – mówi nasz rozmówca z Centrum motoryzacyjnego Auto PLUS. Oznacza to, że jego ładowność wynosi około 1500-1800 kg. Najlepsza jest oczywiście jak największa ładowność, pozwalająca przewozić pożądaną ilość towaru. Poza wspomnianym nadwoziem skrzyniowym i furgonowym, wyróżnia się także nadwozie pick-up oraz specjalne, gdy niezbędne są nam chłodnie czy kontenery. Samochody dostawcze produkuje m.in. Daewoo, FIAT, Ford, Peugeot czy Renault, a to tylko kilku producentów, których warto mieć na uwadze. Trzeba jeszcze dodać, że dzięki temu, że samochody dostawcze wychodzą spod produkcji tak wielu firm, to każdy model oferować może szczególne właściwości, na których to szczególnie będzie zależeć konkretnemu klientowi.
Jak wybrać auto dostawcze?
Kiedy poszukujemy auta dostawczego, dobrze jest wiedzieć, na co powinniśmy zwracać największą uwagę. Bez wątpienia jest to odpowiednia przestrzeń ładunkowa, niskie zużycie paliwa, a także koszty części zamiennych czy serwisu. Nie mniejsze znaczenie ma także wygoda fotela dla kierowcy, czujniki czy schowki, pozwalające zachować porządek. Aut dostawczych najlepiej jest szukać pośród samochodów używanych, szczególnie kiedy dopiero rozpoczynamy działalność i nie dysponujemy jeszcze tak dużym budżetem. Szukać ich można w różnego rodzaju serwisach i centrach motoryzacyjnych, takich jak Auto PLUS.