Monitoring pojazdów GPS – 5 branż, które powinny go rozważyć!

0
332

W każdej branży, w której na co dzień korzysta się z aut lub innych pojazdów, monitoring jest jedną z pierwszych rzeczy, którą trzeba rozważyć. Korzyści jest wiele, jednak na czele plasują się oszczędności oraz optymalizacja działań. Które branże powinny pochylić się nad tematem monitoringu pojazdu? Jak zacząć oszczędzać zarządzając flotą? Zapraszamy do lektury!

1. Przewóz osób – taksówki, busy, autobusy oraz wypożyczalnie samochodów!

Przewóz osób jest najbardziej domyślną branżą, gdy myślimy o monitoringu GPS pojazdów. Możemy je podzielić na dwie grupy: pojazdy z kierowcą oraz pojazdy do samodzielnego prowadzenia.

W przypadku pojazdów z kierowcą takich jak taksówki, busy czy autobusy monitoring pojazdu jest ważnym czynnikiem, który pozwoli wprowadzić realne oszczędności. W tym wypadku nie jest tak istotne, by znać trasę przejazdu – zazwyczaj są one ustalone z góry lub uzależnione od preferencji klienta. Za to najbardziej obciąć koszty pozwoli zmiana stylu jazdy kierowców. Gwałtowne przyspieszenia lub hamowania, zbyt wysokie obroty, a także brak zachowania płynności jazdy, to nie tylko narażanie siebie i innych na niebezpieczeństwo, ale także dodatkowe koszty związane ze spalaniem.

Dzięki monitoringowi pojazdów możesz zebrać te dane, przeanalizować je, a następnie wprowadzić nowe zasady jazdy dla kierowców – w oparciu o ecodriving. Dzięki kilku prostym nawykom takim jak szybka zmiana biegów podczas ruszania czy wytracanie prędkości poprzez zdjęcie nogi z gazu zamiast hamowania może ograniczyć koszty aż o 10% – to wiele, niezależnie od skali firmy.

2. Kontroluj przewóz przesyłek w firmie kurierskiej!

Jedną z ważniejszych rzeczy w branży kurierskiej jest optymalne zaplanowanie trasy odbiorów i doręczeń. Źle wyznaczona trasa prowadzi do opóźnień w dostawach oraz konieczności robienia nadgodzin przez pracowników. Monitoring samochodów kurierskich pozwoli na śledzenie na jakim etapie jest dany kierowca, ale też na przegląd przebytych tras. Na tej podstawie fleet manager może ocenić wydajność danej trasy oraz kierowcy.
Oczywiście równie ważne są wszystkie informacje z monitoringu pojazdu na temat spalania i optymalnego stylu jazdy. Analogicznie do poprzedniego przypadku wprowadzenie kilku małych zmian może wprowadzić duże oszczędności w firmie.

3. Samochody ciężarowe – monitoruj transporty w całej Europie!

Specyfika monitoringu samochodów ciężarowych polega na ich dużo dłuższych trasach – często nie tylko w kraju, ale w całej Europie. Czy zasięg monitoringu aut sięga tak daleko? Oczywiście, że tak! Dobry lokalizator GPS będzie działał w każdym zakątku kontynentu. Choć to podstawowa funkcja, pełni tutaj kluczową rolę – dzięki temu zarówno klient, jak i koordynator mogą wiedzieć czy dany transport dotrze na czas, analizując przebieg trasy.

Równie ważny jest alert o przekroczeniu czasu pracy, który oferuje monitoring pojazdów GPS. Jest to o tyle istotne, że kierowca, który pracuje zgodnie z limitem czasowym jest bardziej efektywny i przede wszystkim nie stwarza zagrożenia na drodze.

4. Monitoring pojazdów i maszyn rolniczych

A jak sprawdzi się monitoring pojazdu w kontekście maszyn rolniczych? Wśród zastosowań jedną z głównych korzyści będzie dokładne śledzenie zrobionej trasy oraz postojów – szczególnie w maszynach rolniczych służących przy żniwach np. kombajn. Widząc, że zbiory są robione chaotycznie, można ustalić lub skorygować ich trasę tak, aby trwały krócej, a jednocześnie były efektywne. Opcja ta przyda się również przy wypożyczaniu sprzętu i pojazdów rolniczych.

5. Monitoring maszyn budowlanych – niespodziewana kategoria pojazdów

Maszyny budowlane to kolejne z droższych urządzeń, w których monitoring GPS odgrywa istotną rolę jako zabezpieczenie przed kradzieżą. Jest to kategoria pojazdów, która ma wysoką wartość, dlatego warto je objąć dodatkowym zabezpieczeniem. Poza lokalizacja GPS oraz możliwością odcięcia rozrusznika, w tym przypadku przyda się też kilka innych opcji.

Kontrola obszaru, którą można ustawić w aplikacji dołączonej do lokalizatora GPS jest pomocnym narzędziem w kontekście opuszczenia przed maszynę wyznaczonego obszaru. Ustawiając obszar na plac budowy, osoba odpowiedzialna za maszynę będzie wiedziała, że pojazd nie opusza wyznaczonego obszaru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]