Chevrolet to jedna z najbardziej znanych marek samochodów na świecie, posiadająca w swojej ofercie produkty dla każdego – od aut rodzinnych, przez potężne muscle cars, aż po wozy sportowe. Przez ponad 100 lat wprowadziła modele i rozwiązania technologicznie, które na stałe wpisały ją do historii motoryzacji. Oto jak wyglądała jej droga na szczyt, od początku XX wieku do czasów współczesnych.

Początki

Założycielami marki Chevrolet był szwajcarski kierowca sportowy Louis Chevrolet oraz amerykański przedsiębiorca William Durant, założyciel koncernu General Motors. Durant, który zaczynał od sprzedaży powozów konnych, a następnie stworzył marki, takie jak Buick, Cadillac i Oakland poznał Chevroleta w 1909 roku, jeszcze za czasów, gdy był szefem GM. Razem utworzyli markę Chevrolet w 1911. Pierwsze auto sygnowane nazwiskiem Chevrolet powstało w 1912 roku, był nim bardzo szybki i bardzo drogi Classic Six. Po jego wypuszczeniu na rynek Louis zerwał współpracę z Durantem, pozostawił mu prawa do swojego nazwiska i wrócił do kariery kierowcy. Durant w tym czasie wypuścił nowe modele tanich i przystępnych samochodów. Dzięki nim marka zdobyła silną pozycję rynkową, która w 1918 roku umożliwiła Durantowi wrócić do kierownictwa General Motors – spędził w nim 2 lata i sam odszedł, zaś Chevrolet stał się jedną z marek koncernu.

Ekspansja Chevroleta

Niska cena samochodów marki Chevrolet była argumentem za tym, by spróbować wprowadzić je na zagraniczne rynki. Pod koniec lat 20-tych istniało wiele fabryk rozsianych po całym świecie, jedna z nich znajdowała się w Warszawie. Następne lata przyniosły wiele zmian i innowacji – jedną z nich było wprowadzenie pierwszych samochodów typu kombi i SUV. W latach 50-tych Chevrolet wprowadził do samochodów wyścigowych bardzo wydajny silnik V8 typu small block, który po pewnym czasie wyposażono w pierwszy na rynku mechaniczny wtrysk paliwa. Kolejną nowinką był Corvair, pierwszy na rynku samochód z chłodzonym powietrzem silnikiem umieszczonym z tyłu. W latach 50., po zakończonej wojnie i zmianie ustroju, Chevrolet zniknął z Polski – Centralny Zarząd Motoryzacji podjął decyzję o podpisaniu licencji na produkcję samochodów z włoskim Fiatem, nie bez znaczenia było amerykańskie pochodzenia Chevroleta.

Początki legendy

W 1963 Chevrolet wypuścił jedno z największych swoich dzieł, Corvette. 1967 to rok Camaro, kolejnego modelu, z którym Chevrolet jest obecnie najbardziej kojarzony. W 1976 ukazał się na rynku model zupełnie odmienny od potężnych poprzedników – mały i tani Chevette. Kolejne lata to dalszy rozwój Corvetty i Camaro, dwóch sztandarowych produktów Chevroleta, a także wprowadzanie na rynek nowych modeli, dedykowanych dla różnego rodzaju klienteli – od malutkiego Sparka, po SUV-a Captiva. Z liczbą ponad, 4,2 miliona sprzedanych na 140 światowych rynkach Chevrolet jest obecnie 4 marką na świecie.

Luksusowe samochody marki Chevrolet znajdziesz u autoryzowanego dealera marki, firmy Prestige.

[Głosów:1    Średnia:5/5]