Pasek rozrządu pełni bardzo ważną funkcję w funkcjonowaniu silnika samochodu. Aby zapewnić mu prawidłową pracę i sprawność, konieczne jest regularne sprawdzanie jego stanu oraz systematyczna wymiana na nowy. Brak wykonywania tych czynności może bowiem skutkować zerwaniem się paska rozrządu w trakcie jazdy oraz spowodować nieodwracalne uszkodzenia silnika, których naprawa jest często nieopłacalna.

Pasek rozrządu i jego rola w samochodzie

Pasek zębaty rozrządu odpowiada za przekazywanie napędu z koła pasowego wału napędowego na wałki rozrządu. Wałki z kolei wprawiają w ruch popychacze i zawory silnika. Jeśli w momencie zerwania paska rozrządu samochód znajduje się w ruchu, poszczególne elementy silnika zderzają się ze sobą, co prowadzi do ich nieodwracalnego uszkodzenia. Taka naprawa niestety wiąże się z dużą ilością pracy, wymiany części silnika oraz dużym kosztem. Często okazuje się ona także całkowicie nieopłacalna, gdyż jej cena przekracza zakup sprawnego auta. Koszt naprawy uszkodzonego silnika może bowiem wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Regularne sprawdzanie stanu paska rozrządu w naszym aucie jest więc bardzo ważną czynnością, która pozwoli na przedłużenie życia samochodu, uchroni nas przed niebezpieczeństwem związanym z zerwaniem paska podczas jazdy oraz pozwoli uniknąć kosztownej naprawy silnika auta lub jego wyrzucenia na złom. Przeglądy warto robić w doświadczonych serwisach, takich jak na przykład niezależny serwis i sklep samochodowy Pmix.

Jak często należy wymieniać pasek rozrządu?

Nie ma niestety uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Długość eksploatacji paska rozrządu jest bowiem różna w przypadku silników konkretnych producentów. Warto więc zapoznać się z instrukcją obsługi auta lub sprawdzić, jak często producent naszego auta zaleca wymianę paska rozrządu. Jeśli natomiast kupiliśmy auto używane i nie mamy pewności, kiedy dokonywana była ostatnia wymiana tego elementu, warto pasek rozrządu wymienić na nowy, jak najszybciej po zakupie. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że nasz samochód jest gotowy do bezpiecznej i sprawnej jazdy.

Kolejnym elementem, który należy uwzględnić w planowaniu wymiany paska rozrządu, jest także wiek oraz przebieg naszego auta. W starszych autach o większym przebiegu zaleca się bowiem regularnie, co parę lat, dokonywać wymiany paska rozrządu. Należy także „słuchać” swojego samochodu i zwracać uwagę na wszelkie nietypowe odgłosy wydobywające się spod jego maski. Mogą one świadczyć bowiem o zużywaniu się paska rozrządu i zawsze warto jego stan skontrolować u zaufanego mechanika.

[Głosów:1    Średnia:5/5]