Środek jesieni to dla kierowców tradycyjnie czas wymiany opon z letnich na zimowe. Warto zdawać sobie sprawę kolejek, jakie tworzą się w stacjach obsługi i warsztatach samochodowych z końcem października i umówić się na wymianę ogumienia odpowiednio wcześniej. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu, a jednocześnie – pomoże zabezpieczyć się przed ewentualnym, niespodziewanym atakiem zimy. Poznaj najważniejsze właściwości opon zimowych i sprawdź, kiedy najlepiej wymienić ogumienie w swoim samochodzie.
Kiedy zmienić opony na zimowe?
Choć obowiązek wymiany opon na zimowe w Polsce – w odróżnieniu od innych krajów w Europie i na świecie – nie został usankcjonowany prawnie, nie oznacza to, że dla własnego bezpieczeństwa nie powinniśmy zdecydować się na wymianę ogumienia w samochodzie. Najlepszym momentem na zmianę opon w aucie jest spadek temperatury w ciągu dnia do 7 stopni Celsjusza. W tych warunkach opony zimowe nie tylko lepiej sprawdzają się na mokrej i śliskiej nawierzchni, ale także wykazują optymalną żywotność. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że użytkowanie opon zimowych przy wyższych temperaturach znacznie przyspiesza ich zużycie, co dla kierowcy generuje wyższe koszty eksploatacyjne. Odpowiedź na pytanie, kiedy założyć zimówki w swoim aucie sprowadza się również do tego, by uniknąć kolejek, stresu i przedłużającego się oczekiwania na zamówione ogumienie. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że w ostatnich dniach października największa liczba kierowców chce wymienić opony na zimowe, przez co umówienie się na dogodny termin w stacji obsługi pojazdów graniczy z cudem. Warto więc ustalić termin wizyty odpowiednio wcześniej, np. w połowie października, gdy temperatura za oknem jest już na tyle niska, aby móc bez obaw poruszać się na oponach zimowych. Zobacz opony Michelin Latitude Alpin LA2 235/55 R18
Jak działają opony zimowe?
Zasada działania opon zimowych jest prosta – dzięki swojej specjalistycznej budowie, odpowiedniej ilości rowków i nacięć, opony zimowe mają za zadanie wyrzucać śnieg spod kół samochodu, w celu zapewnienia jak najlepszej przyczepności na ośnieżonej drodze. Zalety opon zimowych to także lepsze odprowadzanie wody np. po wjechaniu w kałużę. Dzięki układowi rowków opony zimowe chronią przed występowaniem aquaplaningu, czyli gromadzenia się warstwy wody pod kołami po przejechaniu przez kałużę. Wymieniając wady opon zimowych, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich szybsze zużycie w trakcie jazdy w dodatnich temperaturach. Szukasz opon zimowych? Odwiedź sklep z oponami noweopony.pl.