Oferta części samochodowych na rynku jest naprawdę spora i poza oryginalnymi elementami, które przeznaczone są do tak zwanego pierwszego montażu fabrycznego, dostępnych jest wiele zamienników. Nie zawsze tańsze części samochodowe mają gorszą jakość. Istnieją również części, które powstają w procesie przetworzenia części oryginalnych, które były już użytkowane, jak na przykład oryginalne części nora na wymianę. Jest to przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na częściach samochodowych przy zachowaniu ich bardzo dobrej jakości.

Klasyfikacja zamienników

Zamienniki części samochodowych zostały sklasyfikowane na różne kategorie i pierwszą spośród nich są tzw. części premium. Są to takie same części co tak zwane oryginały, produkuje się je na ogół na tych samych liniach montażowych, a najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest fakt, iż nie są ,,obrandowane” wybraną marką pojazdów. Niemniej jednak są dużo tańsze od oryginałów, bowiem nawet o 60%, co cieszy kierowców.

Następna grupa części to zamienniki, które określa się mianem tych ,,tańszej jakości”. Produkują je wyspecjalizowane firmy, które mają mocną pozycję na rynku wtórnym od wielu lat, niemniej jednak nieaspirujących do grona dostawców fabrycznego wyposażenia. Oferowane przez nich części do samochodów wykonuje się z dobrych jakościowo materiałów i na ogół mają odpowiednie certyfikaty, które dopuszczają je do eksploatacji. Oferta tych elementów jest spora, dzięki temu klient może wybierać produkty o niskiej cenie i dobrej jakości.

Tanie podróbki

Niewiele jest takich rzeczy, których nie da się podrobić. Podróbki bardzo często wyglądem przypominają do złudzenia oryginału, jednakże ich jakość pozostawia sporo do życzenia. Dotyczy to również części do aut. Oferta podróbek, które kuszą nas niską ceną jest naprawdę spora, a niektórzy właściciele samochodów zupełnie niesłusznie mylą je z legalnymi, pełnowartościowymi zamiennikami.

Podrobione części samochodowe nie mają certyfikatu jakości, a ich używanie może doprowadzić do poważnej awarii silnika, której usunięcie jest bardzo kosztowne. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład w przypadku pasków rozrządu, które są dużo mniej wytrzymałe, aniżeli oryginalne. Przedwczesne ich zerwanie kończy się na ogół uszkodzeniem podzespołów znajdujących się w silniku. Niska jakość podrabianych części przełoży się również bezpośrednio na obniżenie poziomu bezpieczeństwa podczas jazdy, tym bardziej jeśli chodzi o elementy układu jezdnego albo hamulcowego.

Jak uniknąć zakupu taniej podróbki?

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym, który może świadczyć o tym, że natrafiliśmy na podróbkę powinna być bardzo niska cena. Niemniej jednak najpewniejszym źródłem informacji będą certyfikaty jakości, które udostępniają dystrybutorzy. Jednymi spośród nich będą te wydawane przez PIMOT (Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny) : certyfikaty ,,B” na dopuszczenie do ruchu i bezpieczeństwo. Najwięksi dystrybutorzy będą także samodzielnie weryfikować ich jakość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]