Karawaning w Polsce oraz Europie przeżywa okres swojego aktywnego rozwoju i z każdym rokiem można zauważyć na autostradach zwiększającą się ilość samochodów z przyczepami kempingowymi oraz kamperów. Czy jednak w przypadku uszkodzenia wyposażenia przyczepy, np. podpór, warto patrzeć na rynek części używanych?

Podpory do przyczep

W pierwszej kolejności warto spojrzeć na podpory z punktu czysto finansowego. Koszt zakupu nowej podpory to przeważnie wydatek w okolicach 200-300 złotych za podpory standardowe. W przypadku zakupu z rynku wtórnego możemy liczyć na znacznie niższą cenę, bo oscylującą w granicach 100-150 złotych za sztukę. Na jakie podpory byśmy się jednak nie zdecydowali, warto zadbać o posiadanie jednego kompletu podpór – tego samego producenta i modelu. Stosowanie różnych podpór do przyczepy może powodować problemy z jej odpowiednim wypoziomowaniem i zapewnieniem należytej stabilności całej przyczepie.

Uszkodzenie podpory – najczęstsza usterka

Najczęstsza usterka podpór do przyczepy dotyczy ich wygięcia. Użytkowanie uszkodzonej podpory może wiązać się z niewygodą dla użytkownika, ale również może być niebezpieczne dla przyczepy kempingowej. Podpory mają za swoje podstawowe zadanie poziomowanie całej przyczepy kempingowej i równomierne przenoszenie ciężar na podłoże, zaś skrzywienie podpory może wpływać na powstawanie naprężeń pomiędzy ramą, ścianami przyczepy, a jej dachem. W konsekwencji może to skutkować nawet rozszczelnieniem się przyczepy i dostaniem się do jej wnętrza wilgoci, która to dla drewnianych konstrukcji przyczep kempingowych typu „sandwich” jest destrukcyjna. Co prawda w przypadku przyczep wykonanych z laminatu nie jest to już tak istotne, to i tak warto jak najszybciej wymienić uszkodzone podpory na sprawne.

Czy warto kupić używane podpory?

Decydując się na zakup używanych podpór, nigdy nie będziemy mieli pewności co do ich faktycznego stanu technicznego. O ile z pozoru może wydawać się, że podpory są proste i sprawne, tak w praktyce może okazać się, że były one już prostowane, a tym samym są znacznie bardziej podatne na ponowne odkształcenia. Czy warto zatem oszczędzać i decydować się na zakup używanych podpór?

Podpory do przyczep – przede wszystkim sprawne!

Podsumowując, najważniejsze z punktów widzenia użytkownika przyczepy kempingowej powinno być użytkowanie sprawnych podpór spełniających swoją rolę i pozwalających na bezpieczne spędzenie urlopu. Warto regularnie sprawdzać stan podpór w naszej przyczepie, aby podczas urlopu nie spotkać się z przykrą niespodzianką.

Podpory do przyczep kupisz na Unitrailer.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]