Rdza na samochodzie jest poważnym problemem – nie tylko ma ona wpływ na jego estetyczny wygląd, ale skorodowany pojazd to także większe ryzyko podczas jego użytkowania. Gdy auto zacznie już korodować, wówczas koszty walki z takimi zmianami mogą być bardzo wysokie. Właśnie dlatego najlepiej przeciwdziałać rdzewieniu elementów pojazdu. Jak można to zrobić?

Elementy samochodu, szczególnie podwozie czy progi, rdzewieją, ponieważ wykonane są z nieodpowiednio wykończonej blachy, a także wtedy, gdy zostaną uszkodzone mechanicznie i wystawione na działanie niekorzystnych czynników, na przykład wilgoci i soli, które są powszechne zimową porą. Aby rdza nie pojawiała się, producenci przeprowadzają cynkowanie, czyli metodę wykańczania elementów metalowych cynkiem tworzącym na nich antykorozyjną powłokę. Takie usługi świadczy także wiele firm, na przykład Metaltech.pl.

Prędzej czy później każdy samochód narażony jest na zardzewienie, ale te pojazdy, które zostały dobrze zabezpieczone, korodują o wiele później. Wobec tego łatwiej zapobiegać niż leczyć!

Serwisy samochodowe posiadają w ofercie specjalne usługi polegające na zabezpieczeniu antykorozyjnym pojazdu. Wówczas pokrywa się elementy specjalnymi preparatami, które chronią przed rdzewieniem. Najczęściej stosuje się „baranki” bitumiczne. Przedtem wszystkie elementy muszą być dokładnie oczyszczone. Jest to jednak dość droga usługa, która kosztuje od 1500 do 2000 złotych. Niektóre firmy przeprowadzają też ponowne cynkowanie poszczególnych elementów, co jest już tańszym rozwiązaniem.

Samochód można zabezpieczać też samodzielnie. W tym celu należy zakupić odpowiednie środki, które przeciwdziałają rdzewieniu, na przykład w formie wosków, które pokrywają blachy izolującą warstwą, dlatego woda i sól nie mają wówczas tak niszczącego działania. Należy pamiętać o tym, że taka procedura powinna być powtarzana, ponieważ wosk z czasem ściera się i odsłania elementy wrażliwe na rdzę.

Więcej informacji na temat zabezpieczania elementów metalowych przed rdzewieniem można znaleźć na stronie internetowej firmy Metaltech.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]