Pomimo tego, że wypożyczenie samochodu osobowego nie należy już w żaden sposób do usług z kategorii luksusowych, to wciąż przeciętne pojęcie na temat procedur związanych z wypożyczeniem samochodu oraz kosztów z tym związanych jest dość niskie. Co powinniśmy wiedzieć wypożyczając samochód osobowy? Jakie dokumenty są nam do tego potrzebne i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że wypożyczać samochód osobowy powinniśmy wyłącznie w renomowanych wypożyczalniach (czy to w tak zwanych „sieciówkach” bądź wypożyczalniach lokalnych cieszących się dobrą opinią), gdyż w ten sposób unikniemy potencjalnych problemów z nierzetelnymi wypożyczalniami i niejasnymi warunkami wypożyczenia, które potem, tj. po oddaniu pojazdu, mogłyby być tłumaczone na naszą niekorzyść.

Jasne i przejrzyste warunki

Na przykładzie naszej wypożyczalni CK Corp (http://www.ckcorp.pl/) możemy wskazać, że umowa dotyczące wypożyczenia samochodu osobowego powinna być jak najbardziej przejrzysta i jak najkrótsza. Muszą się w niej znaleźć podstawowe zapisy związane z warunkami użytkowania, przewidzianymi terminami oraz formami rozliczenia, jednak nie powinna ona zawierać kilkudziesięciu stron spisanych drobnym druczkiem.

Potrzebne dokumenty

Większość wypożyczalni samochodów osobowych wymaga przedstawienia prawa jazdy, dowodu osobistego (lub paszportu) oraz karty debetowej (bądź kredytowej). Co prawda na rynku istnieją również wypożyczalnie stawiające jako wymóg okazanie dwóch dokumentów poświadczających tożsamość, tj. dowodu osobistego oraz paszportu, jednak należą one do rzadkości. Warto zwrócić jednak uwagę na poszczególne warunki każdej wypożyczalni – czasami podany jest minimalny wiek wypożyczającego oraz okres posiadania przez niego uprawnień do kierowania danym typem pojazdów.

Podsumowując, rezerwując samochód przez Internet lub telefonicznie, w wypożyczalni możemy spędzić maksymalnie kilkanaście minut. Obecne procedury wypożyczenia samochodu osobowego uproszczone są w większości przypadków do minimum. Ile jednak kosztuje wypożyczenie? Ceny zaczynają się już od niecałych 100,-zł za dobę.

[Głosów:4    Średnia:5/5]