Nie ma chyba nic bardziej przyjemnego niż wejście do ciepłego samochodu w mroźny poniedziałkowy poranek. Aby było to jednak możliwe konieczne jest wyposażenie naszego pojazdu w odpowiednią instalację ogrzewania postojowego. Jaką instalację jednak wybrać – elektryczną czy spalinową? Czy montaż takiego ogrzewania jest opłacalny w późniejszym czasie jako doposażenie samochodu?

Ogrzewanie postojowe

W Polsce ogrzewanie postojowe nie jest specjalnie popularne. Wnika to po prostu z polskiego klimatu i niezbyt mroźnych zim. Warto mieć na względzie jednocześnie to, że ogrzewanie postojowe jest niezwykle popularne w Skandynawii, gdzie odpowiada nie tylko za podgrzanie wnętrza pojazdu, ale wstępne rozgrzanie silnika – oleju i płynu chłodniczego, dzięki czemu możliwy jest łatwiejszy rozruch.

Ogrzewanie elektryczne

Najtańszym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne, które wiąże się z montażem specjalnej grzałki w bloku silnika. Tego typu ogrzewanie postojowe można polecić wyłącznie tym osobom, które mogą pozwolić sobie na trzymanie samochodu w ogródku z jednoczesnym podłączeniem go do instalacji 230V. W przypadku parkingu przed blokiem może to być niezwykle problematyczne!

Ogrzewanie spalinowe

Drugim rodzajem ogrzewania postojowego jest ogrzewanie spalinowe, które możemy podzielić na suche oraz mokre. O ile w przypadku ogrzewania suchego ma ono zasadę działania podobną do domowej farelki i ogrzewa ono wyłącznie wnętrze kabiny, to ogrzewanie mokre zapewnia również podniesienie temperatury silnika. Ogrzewanie spalinowe może korzystać zarówno z paliwa znajdującego się w baku pojazdu, jak również z osobnego baku dedykowanego właśnie ogrzewaniu.

Ile to kosztuje?

Niezależnie jednak od wybranego typu ogrzewania postojowego warto mieć na względzie jego cenę. Sama grzałka elektryczna do bloku silnika to wydatek przynajmniej kilkuset złotych, zaś ogrzewanie spalinowe jest jeszcze droższe – przynajmniej kilka tysięcy złotych! Każdy z nas musi sobie samodzielnie odpowiedzieć na pytanie czy warto doposażać samochód w tego typu ogrzewanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułOlej w skrzyni biegów – wymieniać?

Interesuje się samochodami i ogólnie motoryzacja od niepamiętnych czasów. Na blogu publikuje głównie o autach.