Na sklepowych półkach odnajdziemy niezliczone ilości specyfików do silników diesla, które mają za zadanie nie tylko oczyścić silnik, usunąć z niego nagar, ale również polepszyć spalaną mieszankę, zwiększyć moc silnika, zredukować tarcie czy wreszcie pozytywnie wpłynąć na jego trwałość. Ile jest w tym prawdy? Które dodatki do diesla warto zastosować?

W niniejszym artykule skupimy się jedynie na dodatkach dolewanych do paliwa diesla, a całkowicie pominiemy te, które dodaje się chociażby do oleju silnikowego.

Depresator

Zacząć należy od wszelkiego rodzaju depresatorów, które zwiększaja temperaturę wytwarzania parafiny – ma to szczególne znacznie przy temperaturach oscylujących w granicach 0 stopni Celsjusza, kiedy to na stacjach benzynowych niedostępne jest jeszcze paliwo stricte zimowe bardziej odporne na niskie temperatury. Eksperci motoryzacyjni zalecają stosowanie depresatorów przy każdym tankowaniu w okresie jesienno-zimowo-wiosennym, a więc zawsze wtedy, gdy istnieje ryzyko spadku temperatury (nawet na noc)!

Dodatki czyszczące wtryski

Silniki diesla są niezwykle podatne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia zbierające i odkładające się w układzie paliwowym – warto zadbać tym samym o regularne czyszczenie całego układu paliwowego. Pomimo tego, że niemal wszystkie oleje napędowe znajdujące się obecnie w dystrybucji mają dodatki czyszczące i myjące silnik, to jednak są one w dość niewielkich dawkach. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup dedykowanego preparatu, który wlewa się do pełnego baku samochodu.

Dodatki podnoszące moc silnika?

Na sklepowych półkach znajdziemy również produkty, które maja podnosić liczbę cetanową paliwa, a w domyśle również moc silnika. Wbrew pozorom stosowanie takich preparatów uzasadnione jest jedynie w skrajnych przypadkach, kiedy zatankowaliśmy np. paliwo bardzo niskiej jakości i mamy chwilowe problemy z naszym samochodem. W innych przypadkach nie zauważymy żadnej różnicy!

Podsumowując, decydując się na jakiekolwiek dodatki do silnika diesla warto postawić na sprawdzonych producentów tego typu preparatów – Amsoil, Liqui Moli czy Motul.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]