Wiosna w pełni, więc przed nami coraz cieplejsze dni. Wkrótce przyjdzie pora na włączenie klimatyzacji. Co zrobić, by po kilkumiesięcznym postoju przygotować klimę do codziennego użytku? Podpowiadamy.

1. Wymień filtr kabinowy

Zima to niezbyt dobry okres dla samochodu. Wilgoć i zimno nie sprzyjają pojazdowi, przyczyniając się do powstawania różnego rodzaju usterek i nieprawidłowości. Do wydajnej pracy klimatyzacji niezmiernie ważne jest skontrolowanie stanu filtra kabinowego. Kiedy we wnętrzu auta unosi się nieprzyjemny zapach, a do tego nasze szyby ciągle parują – to najwyższy czas, aby wymienić filtr kabinowy. Jest on umieszczony najczęściej w okolicy schowka przed pasażerem albo na podszybiu. Jednak wszystko zależy od modelu naszego samochodu (dokładką lokalizację filtra sprawdźmy w instrukcji pojazdu). Wymiana filtra kabinowego to także bardzo ważna czynność dla alergików – zwłaszcza w okresie wiosna – lato, kiedy pyłków uczulających unosi się w powietrzu całe mnóstwo. Systematyczna wymiana filtrów kabinowych zdecydowanie poprawi jakość powietrza wpadającego do wnętrza samochodu.

klimatyzacja-jak-przygototwac-do-sezonu

2. Przegląd klimatyzacji

Warto raz do roku skontrolować stan naszej klimatyzacji. Oczywiście zakładając, że nasz układ działa poprawnie, gdyż jeśli coś szwankuje – wybierzmy się do serwisu czym prędzej. Prawidłowo funkcjonującą klimatyzację dobrze jest raz w roku nabić czynnikiem chłodzącym oraz olejem smarującym. Służą do tego specjalne urządzenia, które znajdują się niemal w każdym warsztacie. Koszt takiego przeglądu to zwykle 100-200 zł w zależności od poziomu ubytku czynnika chłodzącego. Po podłączeniu do „kombajnu” okaże się, czy nasza klimatyzacja jest sprawna, tzn. czy ciśnienie w układzie utrzymuje się na właściwym poziomie. Jeśli coś jest nie tak, warto od razu działać i zdecydować się na naprawę usterki. Jeżeli jednak nie zdiagnozujemy problemu, to wtłoczony czynnik będzie uciekał bez względu na dodaną ilość.

3. Odkażenie układu klimatyzacji

Odkażenie klimatyzacji jest istotne dla wszystkich osób korzystających z dobrodziejstw układu klimatyzacji. Jednak na nieprzyjemności związane z zaniedbaniem tej operacji najbardziej narażeni są alergicy oraz małe dzieci. Układ wentylacyjny to doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów i grzybów, które wraz z wywiewanym powietrzem dostaje się do naszych płuc. To właśnie dlatego tak ważne jest odkażanie klimatyzacji. Jak to zrobić prawidłowo? Możemy odkazić układ klimatyzacji na kilka sposobów:

  • poprzez ozonowanie – do zamkniętego samochodu wstawiamy tzw. generator ozonu, który dzięki temu, że jest gazem, dostaje się do wszystkich zakamarków układu wentylacji oraz całego wnętrza. Tym samym odkazimy nie tylko klimatyzację, ale też całą kabinę auta. Usługa ozonowania jest zazwyczaj wliczona w cenę serwisu układu,
  • poprzez spreje i pianki – innym sposobem odkażenia klimatyzacji jest zastosowanie preparatów do samodzielnego zastosowania. Metoda ta jest tania i prosta, lecz nie tak skuteczna, jak ozonowanie czy metoda ultradźwiękowa. Aby wykonać całą operację, potrzebujemy preparatu w spreju (koszt kilkunastu złotych). Klimatyzację możemy w ten sposób oczyścić na dwa sposoby: od strony silnika lub od strony kokpitu.

czyszczenie-klimatyzacji

4. Uszczelnij w razie problemu

Ewentualną nieszczelność klimatyzacji koniecznie uszczelnij! Niestety nieszczelność układu wentylacyjnego zdarza się dość często, gdyż jej przyczyn może być wiele, m.in. uszkodzenie mechaniczne na skutek kolizji lub niefachowo wykonanych napraw, czy też po prostu starość elementów. Lepiej uszczelnić system, zanim nabijemy nowy czynnik, dzięki czemu oszczędzimy na kolejnym „dobijaniu” chłodziwa.

5. Użytkuj z głową!

Prawidłowe używanie klimatyzacji sprawi, że będzie ona służyła znacznie dłużej. Dobrze jest przed zakończeniem jazdy stopniowo ogrzewać klimatyzację. Co to znaczy? Tylko tyle, że gdzieś na 10-15 minut przed dotarciem do celu naszej podróży powinniśmy rozpocząć proces zrównania temperatury wewnątrz pojazdu z tą panującą na zewnątrz. W ten sposób przewietrzymy cały układ, usuwając zalegającą wilgoć, która wytwarza się podczas działania klimatyzacji, ale także zapobiegniemy wystąpieniu szoku termicznego, który może być dla nas bardzo niezdrowy.

klima-na-sezon

Klimatyzacja to wspaniały wynalazek. Pozwala komfortowo podróżować nawet w najgorętsze dni, dostarczając nam temperaturę, przy której możemy w pełni cieszyć się jazdą samochodem. Warto dbać o układ klimatyzacji w odpowiedni sposób, po to, by w przyszłości nie wymagał od nas wielu nakładów finansowych. Przygotowując „klimę” do sezonu, nie zapomnijmy o odgrzybieniu (odkażeniu) całego układu i kontroli stanu czynnika chłodzącego. Tylko w ten sposób będziemy pewni, że nasza klimatyzacja jest zdrowa i działa właściwie.

Szukając solidnych i skutecznych środków do odkażania klimatyzacji, koniecznie zajrzyjcie na nocar.pl. Proponujemy Wam tylko najwyższej jakości produkty, które z pewnością sprawdzą się doskonale.

Źródło zdjęć: pixabay.com

[Głosów:3    Średnia:3/5]