BMW to jedna z najbardziej znanych europejskich marek motoryzacyjnych. Jej historia rozpoczęła się w Niemczech w 1916 roku. W tamtym okresie firma nazywała się Bayerische Flugzeugwerke AG, a w późniejszych latach zmieniła nazwę na Bayerische Motoren Werke (BMW). Zaraz po rozpoczęciu swojej działalności firma zajmowała się produkcją silników lotniczych, co wraz z firmową reklamą z 1929 roku stworzyło mit, iż logo danej marki prezentuje obracające się śmigło samolotu.

Przedsiębiorstwo zostało założone przez Camillo Castiglioniego, Franza Josefa Poppa oraz Karla Rappa. Produkcja samochodów rozpoczęła się w 1928 roku. Pierwszym wyprodukowanym modelem samochodu był BMW 3/15. Siedziba firmy zlokalizowana jest w Monachium na terytorium Niemiec.

Aktualnie zakłady produkcyjne firmy rozmieszczone są w 14 różnych krajach. Koncern BMW Group jest właścicielem takich marek jak Mini, Rolls-Royce czy BMW Motorrad. Ostatnia wymieniona firma BMW Motorrad od 1923 roku zajmuje się produkcją motocykli. Firma BMW opracowała i wdrożyła wiele innowacyjnych rozwiązań. Wśród nich można wymienić aluminiowe tłoki silnika, pierwszy na świecie hydrauliczny widelec motocykla, najszybszego na świecie produkowanego seryjnie sedana z silnikiem Diesla (w 1983 roku), system zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania motocyklem, pierwszy na świecie produkowany masowo katalizator, autonomiczne układy wspomagające, system automatycznego parkowania oraz wiele więcej. Od 2003 roku firma oferowała system xDrive – w pełni elektroniczny system napędu na cztery koła, który umożliwia uzyskanie maksymalnej wydajności poprzez przeniesienie momentu obrotowego pomiędzy osie. Jego ulepszona wersja – Dynamic Performance Control (DPC) pomaga w uzyskaniu maksymalnej stabilności podczas pokonywania zakrętów oraz przenoszeniu momentu obrotowego pomiędzy koła, a nie tylko pomiędzy osie.

Aktualny zakres modeli samochodów marki BMW jest reprezentowany przez benzynowe, Diesla oraz hybrydowe samochody osobowe, wliczając do nich modele w wersji nadwozia typu sedan, crossover, hatchback, kabriolet, kombi oraz roadster, a także motocykle. Bardziej szczegółowe informacje na temat gamy pojazdów BMW można znaleźć na stronie Topczescizamienne.pl. Samochody podzielone są na serie: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,8, X, Z, M oraz i, gdzie litera X oznacza crossovery i off-roadery, litera M – wersje sportowe, i – samochody elektryczne. Pojazdy marki BMW są znane na całym świecie jako wyjątkowo luksusowe, zaawansowane technologicznie, szybkie i bezpieczne. Producent oferuje szeroki zakres aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]