Bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy nie tylko od umiejętności kierowcy. Ma na nie wpływ szereg czynników zewnętrznych, między innymi nieprzewidzianych zdarzeń, związanych z zachowaniem innych uczestników drogi lub nagłego pojawieniem się na dzikich zwierząt na drodze kierowcy.

Według szacunkowych danych, każdego roku dochodzi do ich znacznej ilości. Jak podaje Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne, liczba ta waha się  od kilkudziesięciu do nawet kilkuset przypadków rocznie. W jaki sposób zmniejszyć ryzyko kolizji z dzikim zwierzęciem oraz jak zachować się, jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji na drodze?

Uwaga, zwierzę na drodze!

Szczególnie wiosną oraz jesienią, najczęściej o świcie i zmierzchu zwierzęta przemierzając swe szlaki wędrowne. Przekraczają drogę i mogą znaleźć się naprzeciwko pędzącego kierowcy. Zdarza się to tak nagle, że zwykle nie ma czasu na reakcję. Z tego względu należy poważnie podchodzić do umieszczonych przy drogach ostrzeżeń, dotyczących dzikich zwierząt oraz ograniczeń prędkości na konkretnej trasie. Podczas jazdy trzeba uważnie obserwować nie tylko drogę, ale także pobocze. Zwierzę, które w porę dostrzeże kierowcę, z pewnością wycofa się. Można również spróbować przepłoszyć je sygnałem dźwiękowym. Zmrok lub inne szczególne warunki na drodze jednak sprawiają, że zwierzę „zahipnotyzowane” światłem samochodu stanie wprost na trasie przejazdu. Jeżeli jest na to czas, należy ostrożnie zmniejszyć prędkość i je ominąć. Nie wolno wychodzić z samochodu, ponieważ zwierzę może być agresywne. 

Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy nie ma czasu na hamowanie? Warto pamiętać, że bezpieczeństwo pasażerów stawiamy w tej szczególnej sytuacji wyżej niż dobro zwierzęcia. Nie poleca się więc próby wyminięcia. Trzeba mieć świadomość, że kolizje ze zwierzętami, chociaż wyglądają bardzo groźnie i nieprzyjemnie, nie stanowią większego zagrożenia dla pasażerów i kierowcy. Podczas zderzenia sarna lub dzik nie wpadnie do kabiny. Oczywiście znaczne straty ponosi się jeżeli chodzi o stan auta, jednakże próba wyminięcia zwierzęcia przy dużej prędkości może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje dla zdrowia i życia ludzi. Biorąc pod uwagę mniejsze zło, należy pozwolić na zderzenie. 

Nowoczesna technologia wsparciem dla kierowcy

Wychodząc naprzeciw bezpieczeństwu i komfortowi kierowców, którzy podczas jazdy mogą być narażeni miedzy innymi na kolizje ze zwierzętami, marka Mazda opracowała inteligentną, zaawansowaną technologię, pomagającą rozpoznać zagrożenia na drodze. System i-Activsense umożliwia uniknięcie kolizji oraz redukcję ich skutków, między innymi dzięki wspomaganiu hamowania, które pozwala stale monitorować szybkość, z jaką samochodów zbliża się do potencjalnej przeszkody.

Ten element systemu z pewnością jest wsparciem dla kierowcy, by zawczasu zwolnić przed zwierzęciem, które pojawia się na drodze. Dodatkowo specjalne oświetlenie adaptacyjne znacznie zwiększa widoczność po zmroku. Te i inne komponenty systemu i-Activsense mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości kolizji ze zwierzętami.

Co zrobić w razie wypadku?

Jak już wspomniano, w razie nagłego wtargnięcia zwierzyny na drogę, nie należy jej omijać. W jaki sposób zachować się, kiedy już doszło do kolizji? Bezpieczeństwo w ruchu drogowym wymaga zabezpieczenia miejsca wypadku oraz odpowiedniego ustawienia trójkąta, jak również włączenia świateł awaryjnych. Konieczne jest również wezwanie policji. Jeżeli zwierzę jest ranne, można spróbować mu pomóc, biorą jednak pod uwagę to, że po zdarzeniu będzie ono w szoku i może wykazywać agresję. Zabitego zwierzęcia również nie zabieramy ze sobą do samochodu. Należy pamiętać, że każde dzikie zwierzę może być zarażone wścieklizną. 

Najczęściej po tego typu zdarzeniu samochód nie będzie zdolny do dalszej jazdy. Przewidując takie sytuacje na drodze, warto skorzystać z pakietu Mazda Assistance, który służy praktyczną pomocą w razi awarii na trasie, na przykład jeżeli dojdzie do unieruchomienia auta na skutek wypadku z udziałem zwierzęcia. Takie wsparcie to poczucie bezpieczeństwa i mobilność w każdej sytuacji. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]