Zasady dotyczące kasacji pojazdu

0
1377

Złomowanie pojazdu to często jedyne rozsądne rozwiązanie w przypadku wiekowych aut, których naprawa wydaje się nieopłacalna. Szansa na sprzedaż starego i nie w pełni sprawnego auta jest w zasadzie bliska zeru. Jeżeli dodamy do tego wysokie koszty ubezpieczenia oraz problemy z uzyskaniem corocznego przeglądu technicznego, to szybko okaże się, że złomowanie aut Radom jest jedynym rozsądnym posunięciem. Warto wcześniej poznać przebieg całego procesu.

Jak zgodnie z prawem zezłomować auto?

Pozbycie się niechcianego pojazdu wcale nie jest prostym zadaniem. Nie można go po prostu porzucić bez konsekwencji. Auto musi zostać najpierw wyrejestrowane. Aby wyrejestrować samochód, należy mieć ku temu powód. Kwestie te precyzuje artykuł 79.1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Z zapisów ustawy wynika, że auto można wyrejestrować w momencie gdy zostanie:

– przekazane do licencjonowanej stacji demontażu,

– skradzione,

– sprzedane bądź wywiezione za granicę i tam wyrejestrowane we właściwym urzędzie,

– zezłomowane poza granicami kraju,

– wycofane z obrotu.

Poza wymienionymi wyżej przypadkami samochód może zostać wyrejestrowany, jeśli jego właściciel udowodni, że utracił pojazd bez zmiany własności. Najczęściej jednak pojazd przekazywany jest do punktu kasacji.

Jak wygląda procedura złomowania pojazdu?

Złomowanie pojazdu może być przeprowadzone wyłącznie w licencjonowanym punkcie. Odpowiednie uprawnienia, nadawane przez marszałka danego województwa, posiada między innymi firma Car-Gryf. W momencie przekazania samochodu do stacji demontażu trzeba okazać:

  •         Dokument tożsamości,
  •         Dowód rejestracyjny pojazdu
  •         Kartę pojazdu, pod warunkiem, że została wydana

Pojazd przekazywany do stacji demontażu musi spełniać określone kryteria. Przede wszystkim powinien posiadać numer VIN lub numer nadwozia, podwozia czy też ramy. To pozwala na weryfikację zgodności pojazdu z przekazanymi dokumentami.

Złomowanie i kasacja pojazdów w Szczecinie są prowadzone zgodnie z określonymi zasadami. W pierwszej kolejności unieważnione zostają tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu. Następnie punkt auto kasacji wydaje stosowne oświadczenie informujące o unieważnieniu ww. oraz zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu. Zaświadczenie jest wydawane w trzech egzemplarzach. Jeden pozostaje w punkcie kasacji, drugi jest dla właściciela pojazdu, a trzeci dla Wydziału Komunikacji.

Maksymalnie w ciągu 30 dni właściciel auta powinien przedłożyć otrzymane zaświadczenie w Wydziale Komunikacji. Tam też składa wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Fakt wyrejestrowania auta trzeba też zgłosić do firmy ubezpieczeniowej. Na tej podstawie zostaje rozwiązana umowa ubezpieczenia pojazdu.

Ile kosztuje złomowanie pojazdu?

Tak naprawdę właściciel może zarobić na złomowaniu swojego auta. Wysokość tego zarobku uzależniona jest od wagi pojazdu. Zazwyczaj jednak mieści się w przedziale 300-500 zł. Oczywiście pod warunkiem, że masa oddanego do kasacji pojazdu nie jest niższa niż 90% masy nowego samochodu z tego modelu. W przeciwnym wypadku punkt kasacji może naliczyć dodatkową opłatę w wysokości 10 zł za każdy brakujący kilogram.

Złomowanie pojazdu jest często jedyną szansą na pozbycie się problemu, który generuje jedynie koszty. Co więcej, na całej operacji można jeszcze zarobić. To powinno być dodatkową motywacją do pozbycia się starego, niezdatnego do bezpiecznej jazdy samochodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]