Sam zakup alkomatu to dopiero połowa sukcesu – aby urządzenie działało długo i poprawnie,, powinniśmy odpowiednio o nie dbać. Mowa tu zarówno o poprawnym przechowywaniu alkomatu, jak i jego użytkowaniu. Prezentujemy kilka praktycznych porad, jak w prosty sposób dbać o alkomat, by cieszyć się poprawną jego pracą przez długi czas.

W jaki sposób poprawnie przechowywać alkomat?

Bardzo ważne jest to, aby alkomat przechowywany był zawsze w odpowiedniej temperaturze. W przypadku wielu modeli producenci sugerują temperaturę nie niższą, niż 5 stopni Celsjusza i nie wyższą, niż 40 – każdy alkomat jest jednak inny, dlatego zawsze warto dokładnie sprawdzić te dane w dołączonej do niego instrukcji użytkowania. Pamiętajmy, żeby absolutnie nie przechowywać urządzenia w zawilgoconym miejscu – ponadto odradza się przetrzymywanie alkomatu w miejscu, gdzie przechowujemy alkohole. Ich opary mogą bowiem rozregulować alkomat, a co za tym idzie – obniżyć wiarygodność wykonywanych badań.

O czym pamiętać korzystając z alkomatu?

Alkomaty są delikatnymi urządzeniami – co za tym idzie, użytkować należy je z odpowiednią ostrożnością. Bardzo ważne jest odpowiednie przeprowadzenie samego badania. Wbrew pozorom, nie wykonuje się go bezpośrednio po spożyciu alkoholu, ponieważ może to doprowadzić do rozkalibrowania, lub nawet uszkodzenia urządzenia. Przed badaniem alkomatem należy odczekać przynajmniej dwa kwadranse, dobrze także przepłukać usta szklanką wody. Naprawdę miarodajny pomiar uzyskać można jednak dopiero po około 50-60 minutach. To wtedy poziom alkoholu w wydychanym powietrzu stabilizuje się do poziomu alkoholu we krwi.

Badania nie zaleca się wykonywać świeżo po wypaleniu papierosa. Jeśli dopiero co skończyliśmy palić – odczekajmy 15-20 minut.

Jeśli korzystamy z ustników jednorazowych, pamiętajmy o ich regularnej wymianie. Jeśli zaś wykorzystujemy ustnik wielorazowego użytku – po badaniu należy dokładnie go przepłukać, aby nie pozostały na nim drobinki alkoholu.

Regularna kalibracja

Do poprawnej pracy alkomatu niezbędna jest jego okresowa kalibracja. Jest to konieczne, ponieważ, jak każde urządzenie elektryczne, alkomat z czasem się rozregulowuje na skutek użytkowania, jak i warunków zewnętrznych – zmian temperatury, czy wilgotności powietrza. Alkomaty półprzewodnikowe do domowego użytku zaleca się kalibrować raz na 200-250 badań, lub raz na sześć miesięcy. Automaty elektrochemiczne wymagają zaś kalibracji co 350-500 badań, lub co dwanaście miesięcy. Niestety – kalibracja jest usługą dodatkowo płatną, wykonywaną w specjalistycznych serwisach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]