Każdy kierowca przed sezonem zimowym ma obowiązek zadbania o wymianę płynu do spryskiwaczy na wersję zimową. W końcu to właśnie płyny do spryskiwaczy w pewnym sensie odpowiadają za nasze bezpieczeństwo na drodze poprzez poprawienie naszej widoczności. Jeżeli nie pomyślimy o ich wymianie w okresie jesiennym, możemy pewnego dnia obudzić się ze zamarzniętym zbiornikiem na płyn. Obecnie jednak wybór płynów do spryskiwaczy na zimę jest ogromny, dlatego warto zastanowić się przed lekkomyślnym zakupem oraz dowiedzieć się, na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując płyn zimowy.

Temperatura zamarzania

Jedną z najważniejszych wytycznych w procesie wyboru płynów do spryskiwaczy na zimę jest temperatura zamarzania płynu. Na rynku dostępne są płyny o różnych temperaturach krystalizacji, -10 stopni, – 15 stopni, a nawet -60 stopni Celsjusza. Warto pamiętać o tym, że są to tylko orientacyjne temperatury zamarzania płynu, w związku z czym problem z prawidłowym funkcjonowaniem może pojawić się nawet wtedy, gdy temperatura jest o kilka stopni wyższa, niż graniczna wartość reklamowana przez producenta. Dotyczy to zwłaszcza tanich płynów zawierających niskiej jakości składniki. W naszych Polskich warunkach najlepiej sprawdzi się płyn o temperaturze krystalizacji wynoszącej -20 stopni Celsjusza. Niewykluczone, że przez kilka dni w roku będziemy świadkami ogromnych mrozów, dlatego warto mieć również w zapasie płyn o większej temperaturze krystalizacji jak -40 stopni Celsjusza.

Składniki płynu do spryskiwaczy

W zdecydowanej większości, płyny do spryskiwaczy są produkowane z wody oraz alkoholu etylowego. Istnieją jednak jeszcze płyny stworzone na bazie trującego metanolu. Tego typu płynów należy się wystrzegać, gdyż niepożądany zapach może wkraść się do auta. Warto pamiętać, że alkohol metylowy jest trujący, szczególnie dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Dlatego widząc ten element w składzie, powinniśmy odłożyć go na półkę. Duże znaczenie ma również jakość alkoholu etylowego, jaki wchodzi w skład spryskiwacza. Stężenie alkoholu etylowego w płynie zimowym powinno wynieść około 30% do 35%. Spryskiwacze z mniejszą zawartością mogą mieć niedostateczną skuteczność w usuwaniu zamarzniętych zabrudzeń na szybie, natomiast te z większym stężeniem alkoholu będą dawać o sobie nieprzyjemnie znać bardzo intensywnym, alkoholowym zapachem.

Stawiaj na sprawdzone marki

W procesie wyboru odpowiedniego płynu, warto stawiać na droższych producentów produkujących płyn dobrej jakości. Dobrej jakości płyny do spryskiwaczy można znaleźć na stronie Economy Parts. Różnica w cenach między płynami dobrej i złej jakości nie jest porażająca, warto więc zainwestować kilka złotych więcej i mieć zapewniony komfort oraz bezpieczeństwo jazdy w sezonie zimowym. Nie dajmy się nabrać na zbyt niską cenę płynu lub zakup płynu z niewiadomego źródła – tego typu płyny mogą uszkodzić nasz samochód oraz zwiększyć ryzyko przykrych zapachów i małej skuteczności produktu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]