W leasing możemy wziąć nie tylko auto nowe, prosto z salonu. Taka opcja finansowania dostępna jest też w przypadku samochodów używanych. Musimy jednak spełnić wtedy określone wymagania.

Dla przedsiębiorców leasing to bardzo korzystna forma uzyskania pojazdu do użytkowania. Wprawdzie nie jesteśmy wtedy jego właścicielem, ponieważ pozostaje nim leasingodawca, ale możemy z niego korzystać bez ograniczeń. W zamian płacimy comiesięczne raty leasingowe aż do ustania okresu leasingu. Potem auto możemy oddać albo wykupić na własność za ułamek ceny. Firmy na leasingu nie obniżają swojej zdolności kredytowej i mogą prowadzić odpisy podatkowe, dlatego to chętnie wybierana propozycja.

Oczywiście, im droższe auto chcemy wziąć w leasing, tym wyższe raty będziemy musieli płacić. Wobec tego firmy, które nie mogą pozwolić sobie na wyższe wydatki, decydują się częściej na leasing auta używanego. Kiedy możemy skorzystać z takiej opcji?

Najważniejszy jest wiek samochodu

Gdy chcemy zdecydować się na leasing auta używanego, musimy pamiętać o tym, że kluczowy będzie jego wiek. Zasadniczo im samochód będzie nowszy, tym łatwiej będzie nam go wyleasingować. Zwykle nie ma problemu z tym, aby wziąć w leasing samochód mający 3-5 lat. W przypadku starszych roczników nie zawsze będziemy mogli skorzystać z takiej pomocy.

Ponadto ważny jest sam czas trwania umowy. Maksymalny okres leasingu wynosi zwykle 5-7 lat, co pozwala na uzyskanie niskiej raty miesięcznej. Musimy jednak pamiętać o tym, że zwykle wiek samochodu oraz czas trwania umowy leasingowej nie może przekroczyć określonego wieku – zwykle to 7-8 lat. Zatem przy starszym aucie czas leasingu może być ograniczony.

Większe koszty początkowe

Musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku samochodów używanych firmy leasingowe często życzą sobie uiszczenia wyższej wpłaty początkowej, która najczęściej wynosi od 10 do 45 procent, natomiast w przypadku samochodów nowych to do 5 procent.

Warto przy tym wskazać, że leasing możemy też wybrać w salonach dealerskich prowadzących sprzedaż używanych samochodów. Wtedy wszystkie sprawy formalne załatwimy w jednym miejscu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]